Skąd brać darmową grafikę? – Przegląd najlepszych źródeł cz.1

Dzisiaj zdradzimy Wam listę naszych najlepszych źródeł, z których sami korzystamy kiedy potrzebujemy darmowej grafiki do użytku komercyjnego. Pamiętajcie, żeby zawsze czytać licencję jaka obejmuje ściągane treści z Internetu. Nawet nieświadome używanie czyiś prac bez uwzględnienia warunków licencji jest karane!

 

Skąd brać darmową grafikę?

Jak już wiemy z poprzednich artykułów, najlepsza jest licencja CC, która oznacza, że autor zrzeka się praw do swoich udostępnianych treści i możecie z nich korzystać zarówno w prywatnych jak i komercjalnych projektach, bez konieczności dodawania atrybutu czy dokonywania opłaty. Jeśli jednak chcemy w jakiś sposób wynagrodzić autorowi jego trud włożony w stworzenie pobieranej przez nas treści, możemy najczęściej wpłacić darowiznę (często nazywana jako a cup of coffee) lub dodać link do strony, z której pobraliśmy nasze freebies.

Warto też zapisać się na newslettery takich stron, gdyż w prawie każdym przypadku, udostępniane są treści, które obejmują dodatkowe, darmowe grafiki lub zniżki na płatne materiały dedykowane tylko dla subskrybentów.

1. Graphic Burger

Graphic Burger oferuje freebies naprawdę dobrej jakości. Są to grafiki, fonty, zdjęcia, ikony, tła, mockupy itd. – na stronie panuje duża różnorodność i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wykorzystać pobrane materiały w naszych komercyjnych projektach bez konieczności wspominania o źródle, możemy je dowolnie modyfikować i używać na naszych stronach, aplikacjach, czy materiałach promocyjnych przeznaczonych do druku.

Decyduje o tym ważny zapisek w licencji:

„You are permitted to use the resources in any number of personal and commercial projects for yourself or a client. You may modify the resources according to your requirements and include them into works such as websites, applications, printed materials and others. No attribution or link back to this site is required, however any credit will be much appreciated.”

graphicburger
Skąd brać darmową grafikę? – Graphic Burger

2. Design Cuts

Strona, która oprócz płatnych materiałów, udostępnia darmowe zestawy grafik, z których możemy tworzyć niesamowite projekty. Oprócz tego, że posiada całkiem pokaźną kolekcję darmowych zestawów, to jeszcze udostępnia tutoriale, w których pokazuje do czego i w jaki sposób można wykorzystać każdy dostępny zestaw.

Na co pozwala licencja Design Cuts?

„Our licence allows you to:

  • Use resources to create a free end product or product for sale
  • Use resources within personal and contracted client projects
  • Use resources in multiple projects”
designcuts
Skąd brać darmową grafikę? – Design Cuts

3. Alien Valley

Na stronie można znaleźć głównie mockupy. Czym są one są? Mockupy to nic innego jak makiety, pozwalające na wizualizację naszego projektu. Służą do atrakcyjniejszej prezentacji naszych projektów.

Licencja na Alien Valley:

„Whether you purchased a resource from our website or downloaded a freebie, you are allowed to use it for commercial purposes. Eg. You may use a resource to help you create your own custom work and integrate it into something that you are already working on. You are allowed to use our resources to make mobile apps, games and websites intended for sale.
You can also use our items to create printed material and sell it. Eg. Books, flyers and brochures.

[…]

Attribution is not required, even in case of free resources but it is always appreciated. ”

alienvalley
Skąd brać darmową grafikę? – Alien Valley

4. The hungry jpeg

Grafiki, fonty, mockupy, layouty, ikonki, tła, zdjęcia – to wszystko zasoby The Hungry Jpeg 🙂 Nazwa jest jak najbardziej adekwatna do ilości freebies na tej stronie. Dodatkowo autorzy stworzyli tzw. weekly freebies, czyli wybrane materiały, które normalnie kosztują kilka dolarów są możliwe do pobrania za darmo przez krótki okres czasu – tutaj świetnie sprawdza się newsletter, informacje o takich promocjach są wysyłane na bieżąco.

Jeżeli chodzi o stosowaną licencję na tej stronie to zazwyczaj w rubryce „Additional Information” zapisane jest „License | Commercial License”.

Jednak kwestię licencji proponujemy sprawdzić u samego źródła, czyli u autora materiałów. Zadanie to ułatwia nam link do autora, który znajduje się pod każdą grafiką.

thehungryjpeg
Skąd brać darmową grafikę? – The Hungry Jpeg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *